вівторок, 24 грудня 2013 р.

Дидактичні ігри з фізики



Одним із ефективних шляхів розвитку в учнів зацікавленості у навчанні є гра. У процесі гри чудовий світ дитинства поєднується з прекрасним світом науки, до якого потрапляють учні. Ігри дуже добре поєднуються із «серйозним» навчанням, зацікавившись, діти не помічають, що навчаються, поповнюють свої знання, уміння й навички, розвивають увагу, мислення, самостійність.
Неабиякого значення грі надавав педагог Шмаков. Він так гово­рив: «Гра — найцікавіше явище культури... Гра, як тінь, народи­лася разом з дитиною, стала його супутником, вірним товаришем.Вона заслуговує на велику людську повагу, набагато більшу, ніж проявляють до неї люди сьогодні за ті значні виховні резерви, за величезні, закладені в ній педагогічні можливості».
У процесі гри реалізується зв'язок головної ролі вчителя й само­стійності учнів, враховуються вікові та індивідуальні особливості учнів, виконуються принципи наочності, доступності результатів, оскільки навчальна гра забезпечує більш міцне закріплення знань, дозволяє застосовувати їх на практиці, допомагає вчителю контролювати, а учням удосконалювати набуті знання, вміння і навички. Гра сприяє максимальній активізації навчально-пізнавальної діяльності, що є показником ефективності уроку та роботи вчителя. Інтерес і задово­лення — надзвичайно важливі психологічні ефекти гри. Гра спочатку приваблює поставленою задачею, труднощами, котрі необхідно подо­лати, а потім — радість відкриття, відчуття подоланої перешкоди.
1. «Вийди із кола»
2.«Розкриття парашута»; 
3.«Автогонки»;
4.«Кругосвітнє плавання»;
5.«Будівництво»;
6.«Перетин часових поясів»;
7.«Спостереження спектра»;
8.«Пошук застосування копалин»;
9.«Космічні польоти»;
10.«Дослідження глибин».
   Гра «Дослідження оптичного спектра»
            Близько 300 років тому геніальний англійський фізик Ісаак Ньютон пропустив сонячне  проміння через призму. Він відкрив, що білий колір – це «чудова суміш спектра»
Мета гри: «знайти» й побачити найбільшу кількість кольорів у спектрі.
Обладнання: гральне поле, два комплекти по 3 «ока», комплекти задач.
  
Правила гри
Група учнів поділяється на дві команди «медичних працівників», команди обирають головного лікаря-офтальмолога.
Головні лікарі-офтальмологи планують процес пошуку: беруть у скриньці рекомендації (умови задач) та організовують процес розв’язання наукової проблеми індивідуально, попарно або фронтально.


«Медичні працівники» виконують завдання у своїх наукових щоденниках (робочих зошитах), під час розв’язання можливі взаємні консультації.
Розв’язавши проміжну задачу пошуку, медичні працівники обирають свого представника, який «захищає» її біля дошки.
«Захистивши» розв’язання, представник бере «око» своєї команди і прикріплює його біля того номера спектра, який збігається з отриманою відповіддю.
Виграє та команда, яка першою «побачить» 3  кольори у спектрі або більшу, ніж інша команда, кількість кольорів.
Підсумки гри: оцінки отримують ті «медичні працівники», які «захищали» розв’язання задач біля дошки.


Комплект задач № 1
Початковий рівень. Назвіть оптичну силу збиральної  лінзи, якщо в комплекті лікаря-офтальмолога наявні лінзи з оптичним силами – 5 дптр, 2 дптр, - 1,5 дптр.
Середній рівень. Яка оптична сила розсіювальної лінзи, фокус якої міститься на відстані 25
см? Яку ваду зору виправляють окуляри з такою лінзою?
Достатній та високий рівні. Визначаючи оптичну силу окулярів бабусі, Мишко отримав на підлозі дійсне зображення люстри, розміщеної на висоті 2,5 м від підлоги. Обчисліть, чому дорівнює оптична сила окулярів, якщо хлопчик тримав скельце окулярів на висоті 50 см від підлоги. («Око» команди закріпіть на номері кольору у спектрі, який дорівнює сумі  цифр у отриманій відповіді)
Комплект задач № 2
Початковий рівень. Чому дорівнює фокусна відстань розсіювальної  лінзи, якщо в комплекті лікаря-офтальмолога наявні лінзи з фокусними відстанями  50 см,  10 см, -  20 см. («Око» команди закріпіть на номері кольору у спектрі, який дорівнює першій значущій цифрі).
Середній рівень. Яка фокусна відстань збиральної лінзи, оптична сила якої дорівнює 2,5 дптр? Яку ваду зору виправляють окуляри з такою лінзою? («око» команди закріпити на номері, що дорівнює сумі  цифр у відповіді).
Достатній та високий рівень. Лампу розташовано на відстані 60 см від збиральної лінзи. Якщо збиральну лінзу поставити посередині між лампою та стіною, вона дає на стіні зображення лампи. Яка оптична сила лінзи? (Округлити одержаний результат до одиниць та закріпити «око» команди на номері кольору у спектрі, що збігається з відповіддю).  
- На яких кольорах закріплені «ока» команд? (синій, зелений, червоний). Як пов’язані саме ці кольори з особливостями зору людини. Представники яких професій використовують властивість ока «розкладати всі кольори на червоний, зелений і синій для створення кольорових зображень?